Executive Team

Mr. Corey Bianchi-Rossi

Chief Advancement & Design Officer

Miss Karen Boese

Lower School Assistant Principal; Learning & Innovation Director

Mrs. Anita Hauglid

Executive Assistant to Ms. Larson

Mrs. Shannon Kolb

Executive Assistant to Mr. Szwaja

Ms. Deb Larson

Head of School

Mr. John Szwaja

Chief Business & Operations Officer

Mrs. Sandy Thoma

Admissions Director

Miss Joanna Richter

Principal; Learning & Innovation Director

Mr. Nathan Yancy

Upper School Assistant Principal

Mrs. Amy Clausen

Chief Venture Strategist

Mrs. Rachel David

Lower School Principal; Learning & Innovation Director

Administration & Department Heads

Mr. Kennedy Ewefada

Information Technology Director

Miss Lissa Flaaten

School Counselor

Mr. Evan Handrick

Director of Engineering and Innovation

Mr. Matthew Shepherd

Business and Transportation Manager

Mrs. Traci Thorson

Food Service Director

Mrs. Kelly Murray

Assistant Athletics and Activities Director

Mr. Allen Banks

Educational Technology Strategist

Mrs. Kelly Capp

F.I.R.S.T. Director & Upper School Language, Social Studies

Mrs. Darlene Denmark-Brown

Learning Support Services Co-Director

Mrs. Tanya Marvel

Learning Support Services Co-Director

Mrs. Laura Vincent

Dean of Student LIfe; X-Tended Day & Summer Director

Mr. Jeff Thomas

Dean of Students

Mr. Mike Landers

Athletics and Activities Director

Mrs. Maegan Reller

School Counselor

Chris Barber

Donor Relations Director

Support Staff

Mrs. Anissa Clutter

Purchasing Agent

Mrs. Roberta Ehlen

School Nurse

Mrs. Carolyn Jacobson

Registrar and Data Steward

Mrs. Mandi Johnson

Administrative Assistant to Mrs. David

Mrs. Deborah Meiners

Admissions Associate

Mrs. Tia Meyen

Administrative Assistant to Mr. Corey Bianchi-Rossi

Mrs. Keshia Shepherd

Student Account Manager

Mrs. Penny Sobczak

Events and Volunteer Coordinator

Mrs. Cheryll Wiseman

Prekindergarten Administrative and Classroom Assistant

Mrs. Michelle Yackel

Parent Relations Coordinator

Mrs. Heather Sund

Admininstrative Assistant to Ms. Richter

Instructional Staff: Pre-Kindergarten

Mrs. Kristen Eickman

Teacher, Academic Chair

Mr. Glenn Simmons

Teacher

Mrs. Michelle Young

Teacher

Instructional Staff: Lower School

Miss Samantha Baune

Second Grade Teacher

Mrs. Cheri Clausen

Third Grade Teacher

Mrs. Jersey Dykes

Fifth Grade Teacher

Mrs. Mandey Fabian

Fifth Grade Teacher

Mrs. Samantha Valder

Kindergarten Teacher

Mrs. Justine Johnson

Kindergarten Teacher

Mrs. Marlene Larson

Fourth Grade Teacher, Academic Chair

Mr. Kyle Salley

Second Grade Teacher

Mrs. Jody Szwaja

Third Grade Teacher

Mr. Dane Wellens

Fourth Grade Teacher

Mrs. Colette Winn

First Grade Teacher, Academic Chair

Mrs. Holly Zappia

First Grade Teacher

Miss Danielle Clarke

Music

Miss Rosemary Ladisa

Kindergarten Teacher

Instructional Staff: Upper School

Mr. Joshua Agrimson

Social Studies

Mrs. Susan Eibes

Language Arts and Yearbook

Mrs. Mackenzie Franck

Math

Mr. Jordan Harrison

Language Arts

Mrs. Erin Henderson

Language Arts, Photography

Mr. Gary Isaacs

Math

Mrs. Ginger Kirschbaum

Bible

Mrs. Katie Laing

Science

Mr. Samuel Mayes

Science

Mrs. Emma Mayo

Math, Academic Chair

Mrs. Molly Osberg

Business and Entrepreneurship

Miss Julie Reinking

Language Arts, Academic Chair

Mrs. Lauren Eller

Spanish

Miss Scharmin Williams

Director of International Student Academics

Mr. Elijah Valder

Social Studies

Miss Grace Dunavan

Theater Director

Mrs. Kayla Molnar

Music

Mrs. Katie Dumire

Math and Bible

Ward Bennett

Science and History

Jake Kerschner

Bible Teacher

Ms. Susie Henrichs

Social Studies Teacher

Learning Support Services

Mrs. Jamie Kaihoi

Learning Support Services

Mrs. Brooke Sauer

Learning Support Services

Mrs. Susan Severson

Learning Support Services

Specialists

Mr. Mike Brooks

Music Hiptronics

Mr. Bill Campbell

Physical Education, Academic Chair

Mrs. Abbie Daws

Art (Lower and Upper)

Mrs. Stacy Huether

Learning Commons

Mrs. Kari Nelson

Art (Middle and Upper), Academic Chair

Mr. Jerry Oehler

Learning Commons

Mrs. Syrena Schonning

S.T.E.A.M.

Mrs. Jodi Thill

Physical Education and Health

Mr. Gerritt Van Otterloo

Band

Mr. Marcus Steenhoven

Video Journalism

Classroom Assistants and Paraprofessionals

Mrs. Kathy Brandstetter

Lead Lower School Paraprofessional

Mrs. Jennifer Kuhne

Lower School Paraprofessional

Miss Carolyn Minton

X-Tended Day

Mrs. Heather Petersen

Pre-kindergarten Classroom Assistant

Information Technology

Mr. Nick Murphy

System Administrator